Table, Fixtures & Results:
LATEST RESULTS:
1 month ago: [GU18] Footskills Green – Melbourne Australia (AUS) GU18 8 – 1 Girls Dream Team (SGP) GU18 1 month ago: [U18 3rd Placing] Sekolah Sepak Bola Maro Sebo (IDN) U18 1 – 7 Footskills Academy – Melbourne Australia (AUS) U18 1 month ago: [U18 Final] Asahan Football Academy (IDN) U18 6 – 0 Jogja Istimewa Football (IDN) U18 1 month ago: [GU18] Football West (AUS) GU18 0 – 1 Footskills Yellow – Melbourne Australia (AUS) GU18 1 month ago: [GU18] Miriam High School (PHI) GU18 2 – 1 Girls Dream Team (SGP) GU18 1 month ago: [U18 11th Placing] Singapore Korean International School (SGP) U18 3 – 2 Academy Junior Football (SGP) U18 1 month ago: [U18 2nd Semi-Final] Footskills Academy – Melbourne Australia (AUS) U18 1 – 2 Jogja Istimewa Football (IDN) U18 1 month ago: [U18 1st Semi-Final] Asahan Football Academy (IDN) U18 4 – 0 Sekolah Sepak Bola Maro Sebo (IDN) U18 1 month ago: [U18B] SportCares (SGP) U18 7 – 4 German European School (SGP) U18 1 month ago: [U18B] SportCares (SGP) U18 2 – 2 Football Talent Asia (MAS) U18 1 month ago: [U18B] Sekolah Sepak Bola Maro Sebo (IDN) U18 2 – 1 German European School (SGP) U18 1 month ago: [U18A] Bedok Youth Soccerites (SGP) U18 1 – 0 Kelab Bolasepak Remaja Shah Alam (MAS) U18 1 month ago: [U18C] Academy Junior Football (SGP) U18 1 – 7 Jogja Istimewa Football (IDN) U18 1 month ago: [U18C] Ilonggo Young Booters FC (PHI) U18 0 – 6 Footskills Academy – Melbourne Australia (AUS) U18 1 month ago: [GU18] Miriam High School (PHI) GU18 1 – 0 Football West (AUS) GU18 1 month ago: [U16 Final] Kelab Bolasepak Remaja Shah Alam (MAS) U16 2 – 1 Great Oak Manor (PHI) U16 1 month ago: [U18B] Football Talent Asia (MAS) U18 0 – 1 Sekolah Sepak Bola Maro Sebo (IDN) U18 1 month ago: [GU18] Footskills Green – Melbourne Australia (AUS) GU18 4 – 0 Footskills Yellow – Melbourne Australia (AUS) GU18 1 month ago: [U18A] Asahan Football Academy (IDN) U18 5 – 1 Kelab Bolasepak Remaja Shah Alam (MAS) U18 1 month ago: [U18C] Academy Junior Football (SGP) U18 0 – 3 Ilonggo Young Booters FC (PHI) U18 1 month ago: [U18C] Footskills Academy – Melbourne Australia (AUS) U18 1 – 0 Jogja Istimewa Football (IDN) U18 1 month ago: [U16 3rd Placing] Akademi Bolasepak Felda (MAS) U16 2 – 1 SAYSA Football Club (MAS) U16 1 month ago: [U18A] Singapore Korean International School (SGP) U18 0 – 9 Asahan Football Academy (IDN) U18 1 month ago: [GU18] Footskills Green – Melbourne Australia (AUS) GU18 3 – 0 Miriam High School (PHI) GU18 1 month ago: [U12 3rd Placing] ASTAM Soccer School (IDN) U12 (5)0 – 0(4) BLiSPI Bina Sentra (IDN) U12
OFFICIAL :
14:14, 10/11:SingaCup 2017 Girls U18 Award Winners 14:12, 10/11:SingaCup 2017 U18 Award Winners 09:44, 10/11:SingaCup 2017 U18 Final Fixture 16:51, 9/11:SingaCup 2017 Award Winners 16:05, 9/11:SingaCup 2017 U14 Award Winners
LATEST STORY:
November 8th, 2017: Football Plus Victory Dangdut November 8th, 2017: SingaCup 2017 Football Personality of the Year Award November 8th, 2017: SingaCup 2017 U14 – A New Slate November 7th, 2017: Contenders of SingaCup2017 U12 Category November 5th, 2017: SingaCup2017 Officials Night November 3rd, 2017: SingaCup 2017 Kick Off Tomorrow! November 11th, 2016: SingaCup 2016 Award Winners November 9th, 2016: [U12] Turf City and ASTAM SS dominates with perfect finish November 9th, 2016: [ U14 ] Close finish in both U14 Groups November 6th, 2016: SingaCup2016 Officials Night

HALL OF FAME

CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U8s  Turf City Football Club  JSSL Football Club  Phuri Academy Football Club
MVP: Robert Bartolucci  (Turf City Football Club)
Golden Boot: Alex Lee (JSSL Football Club), 4 Goals
Aiden Legg (Turf City Football Club), 4 Goals
Ronnagrit Sangthai (Phuri Academy Football Club), 4 Goals
Krishav Ram s/o Thamil Selvan (Bermuda Soccer School), 4 Goals
Boys U10s  JSSL Football Club  Spanish Soccer Club Asia  ASTAM Soccer School
MVP: Jason Benjamin Eckl  (JSSL Football Club)
Golden Boot: Alex Hu (JSSL Football Club), 8 Goals
Boys U12s  Shahzan Junior  ASTAM Soccer School  BLiSPI Bina Sentra
MVP:  Muhammad Rafly Ikram Selang (ASTAM Soccer School)
Golden Boot:  Aditya Eza Ramadhana (Okky Splash Youth), 10 Goals
Boys U14s  Football Plus  Imran Soccer Academy  JSSL Football Club
MVP:  Feriansyah Setiawan (Football Plus)
Golden Boot:  Reza Fahrizal Firdaus (Football Plus), 14 Goals
Boys U16s  Kelab Bolasepak Remaja Shah Alam
 Great Oak Manor
 Akademi Bolasepak Felda
MVP:  Matt Lancelot Ocampo (Great Oak Manor)
Golden Boot:  Prawinswaran Nathan (Kelab Bolasepak Remaja Shah Alam), 10 Goals
Boys U18s Asahan Football Academy  Jogja Istimewa Football  Footskills Academy – Melbourne Australia
MVP: Faisal (Asahan Football Academy)
Golden Boot:  Deka Muhammad Toha (Asahan Football Academy), 11 Goals
Girls U18  Footskills Green – Melbourne Australia  Miriam High School  Footskills Yellow – Melbourne Australia
MVP:  Patricia Erica P.Francisco (Miriam High School)
Golden Boot:  Herrera Alicia (Footskills Yellow – Melbourne Australia), 8 Goals
2016
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U10s  Inspire * budakBOLA Junior Academy  NFDP – Akademi Tunas Petaling Perdana  Imran Soccer Academy
MVP: Izzat Iskandar B. Hanif  (NFDP – Akademi Tunas Petaling Perdana)
Golden Boot: Muhammad Qahir Dzakirin B. Rosfaizi (Inspire * budakBOLA Junior Academy), 14 Goals
Boys U12s  Turf City Football Club  ASTAM Soccer School  Imran Soccer Academy
MVP:  Jacob Pasterfield (Turf City Football Club)
Golden Boot:  M. Azmiar A (Imran Soccer Academy), 18 Goals
Boys U14s  Jurongville Secondary School  FFSA  Young Guns Bandung
MVP:  Joshua Hunt (FFSA)
Golden Boot:  Fachri Husaini (Thamrin Graha Metropolitan Soccer School), 6 Goals
Boys U16s  YFH Phuket  Underdale High School  RC Tanauan Labuyo FA
MVP:  Tub Chok-Umpu (YFH Phuket)
Golden Boot:  Thanasi Morakis (Underdale High School), 6 Goals
Boys U18s Footskills  Ceres-La Salle Youth Manila  Sam’s Soccer Academy International
MVP: Hwang Jongwon (Ceres-La Salle Youth Manila)
Golden Boot:  Thomas Mancuso (Footskills), 6 Goals
Girls U18  Chang Thailand  Walkabout FC  Footskills
MVP:  Pattaranan Aupachai (Chang Thailand)
Golden Boot:  Kotchaphon Nillaor (Chang Thailand), 9 Goals
and  Raquel Angie Deralas (Footskills), 9 Goals
and  Georgia Tipa Aiesi (Walkabout FC), 9 Goals
SingaCup 2015
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U12s  JSSL Singapore  I,Pagasa FC  Bontang
MVP:  Valenzuela Khent Brian (I,Pagasa FC)
Golden Boot:  Joe Blowers (JSSL Singapore), 7 Goals
Boys U14s  Bontang  Infa Lampung Timur  Milan Soccer School
MVP:  Satyo Anggito Wijanarko (Bontang)
Golden Boot:  Hilarius Bryan (Bontang), 17 Goals
Boys U16s  Ocean Reef Senior High School  SCC Soccer Academy  Cockburn City
MVP:  Luke Rhodes (Ocean Reef SHS)
Golden Boot:  Samuel Pollard (Ocean Reef SHS), 12 Goals
Boys U18s  YFH Phuket  Azzurri  Footskills
MVP:  Puttipoom Chumthong (YFH Phuket)
Golden Boot:  Khanatip Laenee (YFH Phuket), 6 Goals
Girls U18  Chonburi FC  Footskills  Walkabout FC
MVP:  Somruethai Chimplee (Chonburi FC)
Golden Boot:  Sirikan Phayaknet (Chonburi FC), 4 Goals
SingaCup 2014
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U12s  Kampiun Indonesia  Melville City  SBAI Bandung Raya
MVP:  Komang Teguh Trisnanda (Kampiun Indonesia)
Golden Boot:  Gilang Prayoga (Kampiun Indonesia), 11 Goals
Boys U14s  I,Pagasa FC  SBAI Indonesia Selection  ANZA
MVP:  Leo Gabriel Maquiling (I,Pagasa FC)
Golden Boot:  Guntur Theo Yudha Pratam (SBAI Indonesia Select), 8 Goals
Boys U16s  South Tangerang City Soccer School  Milan Soccer School  Football West
MVP:  Muhamad Rafi Arfianto (South Tangerang City Soccer School)
Golden Boot:  Hafiz Razlan (Football West), 3 Goals
Boys U18s  Onana Elite Football School  YFH Phuket  Football Plus
MVP:  Nicholas Amnaht Murphy (YFH Phuket)
Golden Boot: Muhammad Iqbal Aristyo (Onana Elite Football School), 8 Goals
Girls U18  Footskills  Miriam Girls  Football West
MVP:  Maria Teresa Galvez (Miriam Girls)
Golden Boot:  Georgia Tipa Aiesi (Football West), 4 Goals
and  Maria Teresa Galvez (Miriam Girls), 4 Goals
SingaCup 2013
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U12s  Javan Hawk Academy  SSB Bontang  SSB Putera Tangsel Pagustas
MVP:  Rifki Khairul Ikhsan (Javan Hawk Academy)
Golden Boot:  Hilarius Bryan. P (SSB Bontang), 5 Goals
Boys U13s  Javan Hawk Academy  Hong Kah Secondary School  Football West
MVP:  Satrio Mahardika Kamaru (Javan Hawk Academy)
Golden Boot:  Ramadhani Syah Putra (Javan Hawk Academy), 10 Goals
Boys U14s  Ascot Football Academy  SSB Bontang  SSB Putera Tangsel Pagustas
MVP:  Chitnuphong Phraengphrom (Ascot Football Academy)
Golden Boot:  Mayonda Virlo (SSB Bontang), 14 Goals
Boys U15s  Semen Padang Football Academy  Javan Hawk Academy  SSB Putera Tangsel Pagustas
MVP:  Diva Firdaus (Semen Padang Football Academy)
Golden Boot:  Deriyandi Fertabudi (Javan Hawk Academy), 8 Goals
Boys U18  Sekayu Youth Football Academy  Javan Hawk Academy  Footskills
MVP:  Ichsan W.R (Sekayu Youth Soccer Academy)
Golden Boot:  Javier Gayoso (Ateneo De Manila), 8 Goals
 Suttiphong Yaifai (Youth Football Home Phuket), 8 Goals
Girls U18  Footskills  Football West  German European School
MVP:  Katrina Breen (Football West Australia U18)
Golden Boot:  Tiygen Batak (Football West Australia U18), 9 Goals
SingaCup 2012
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U12s  Javan Hawk Academy  Imran Soccer Academy  JSSL Arsenal Soccer Schools
MVP:  Satrio Mahardika Kamaru (Javan Hawk Academy)
Golden Boot:  Ramadhani Syah Putra (Javan Hawk Academy), 14 Goals
Boys U14s  SSB Bontang  Javan Hawk Academy  Ascot Football Academy
MVP:  Muhammad Faisal (SSB Bontang)
Golden Boot:  Beni Oktavianto (SSB Bontang), 15 Goals
Boys U18  German European School  Youth Football Home Phuket  University of San Carlos
MVP:  Wuttichai Sooksen (Youth Football Home Phuket)
Golden Boot:  Lucas Jester (German European School), 10 Goals
Girls U18  Football West Australia U18  JSSL Arsenal Soccer Schools  Queensway Secondary School
MVP:  Siobhan Longmore (Football West Australia U18)
Golden Boot:  Siobhan Longmore (Football West Australia U18), 9 Goals
SingaCup 2011
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U14s  Football West Regional 14s  Fandi Ahmad Academy  Global Football Academy
MVP:  Ikhsan Fandi Ahmad (Fandi Ahmad Academy)
Golden Boot:  Jordan Kelly (Football West Regional 14s), 7 Goals
Boys U18  Northern Territory Football Institute  Ateneo De Manila U18s  German European School
MVP:  Adam Hodor (Northern Territory Football Institute)
Golden Boot:  Billy Kathopoulis (Northern Territory Football Institute), 7 Goals
Football & Friendship Cup 2017
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U8s  Spanish Soccer Club Asia  ActiveSG FA U8 1  ActiveSG FA U8 2
MVP:  Haziq Daniel Bin Irwan (ActiveSG Football Academy)
Boys U10s  Spanish Soccer Club Asia  PAREF Springdale Titans  German European School
MVP:  Ethan Roxas (Paref Springdale Titans)
Boys U12s  Spanish Soccer Club Asia  Bedok Youth Soccerites  Bermuda Soccer School
MVP:  Noel Danielson (Spanish Soccer Club Asia)
SingaCup Schools International Challenge 2014
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U16s  John Curtin SHS  Ocean Reef SHS  Football First
MVP:  Baley Brown-Montegory (Ocean Reef SHS)
Golden Boot:  Sam Jones (John Curtin SHS), 5 Goals
SingaCup Schools International Challenge 2013
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U16s  Hong Kah Junior A  Sentek Mariners Junior  Ocean Reef Senior High School
MVP:  Mukundan Malaiya Maran (Hong Kah Junior A)
Golden Boot:  Zulhair (Sentek Mariners Junior), 8 Goals
SingaCup Schools International Challenge 2012
CATEGORY CHAMPIONS RUNNERS-UP THIRD
Boys U16s  Ocean Reef Senior High School  John Curtin Senior High School  Jurongville Secondary School
MVP:  Joe Knowles (Ocean Reef Senior High School)
Golden Boot:  Alex Bridges (John Curtin SHS), 8 Goals
and  Joe Knowles (Ocean Reef SHS), 8 Goals
Girls U16s  John Curtin Senior High School  Lynwood Senior High School  Queensway Secondary School
MVP:  Stephanie Shepherd (John Curtin Senior High School)
Golden Boot:  Stephanie Shepherd (John Curtin Senior High School), 6 Goals